BOXBERRY BOXERS                 


                                                   

 


Aust Ch Boxberry Gotta Have Faith CC DMN
"Pumpkin"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge
Meet Pumpkin one of the Boxberry family members, Pumpkin may form part of our breeding program at a later stage.

Pumpkin has done well in the ring gaining enough points to become an Australian Champion at 13 months of age.

Her photo's are at 5, 7 & 8 months they will be updated as she grows.


Pedigree for Aust Ch Boxberry Gotta Have Faith CC DMN
Breed : Boxer Bred by : Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman
Sex : Bitch Owned by : Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman
Date of Birth : 11-Feb-14 Handled by : Darryl and Janet Halliday
Call Name : Pumpkin Available for stud : N/A
Sire : Aust Ch Kirilenko de la Finca Sapho (Imp Spain) HT0 CC DMN S: Sp Ch Rus la Fler Eternal Flame S: Sp Por Rus Ch Greco de Rincomar
D: Sp Ch Rus la Fler Bravo-Brava
D: Galena de la Finca Sapho S: Sp Ch Koto de Guezman
D: Chicci van Sapho's Hoeve
Dam : Aust Ch Boxberry What A Surprise HT1 CC DMN S: MBISS, MRUBISS MRUBIS Aust Supreme Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) SOM HT1 CC DMN S: Boxania Summer Lighning At Surfstone HT0
D: Rennlou Bewitched
D: Boxberry Tater Tot HT0 S: Elmo Van Sapho's Hoeve (Imp Blg) HT0 CC DMN
D: Boxberry On A Roll HT0


Recent Show Results

  • 22-Mar-15 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Junior in Group - NEW CHAMPION
    Won at Bethungra & Illabo District Kennel Club (Judge was Mrs Helen Beasley (NSW))
  • 21-Mar-15 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Junior in Breed
    Won at Tumbarumba P A & H Society (Judge was Mr Edward Pickering (NSW))
  • 15-Mar-15 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Junior in Breed
    Won at Adelong P & A Society (Judge was Mr Michael Derbyshire (NSW))
  • 14-Mar-15 1st Place Junior Bitch
    Won at Yass Show Society Inc (Judge was Mr Roger Ellis (NSW))
  • 7-Mar-15 Best Junior In Breed
    Won at Tumut Show Society (Judge was Mrs Rhonda Ralphs (NSW))
  • 22-Feb-15 1st Place Junior Bitch
    Won at Gunning P A & I Society Inc (Judge was Dr Lesley Cameron (NSW))
  • 15-Feb-15 Challenge Bitch & Best of Breed
    Won at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mrs Julie Keenan (VIC))
  • 14-Feb-15 Reserve Challenge Bitch & Best Junior in Breed
    Won at Henty Show Society (Judge was Mrs Diana Fenton (NSW))
  • 25-Jan-15 Best Junior In Breed
    Won at Bungendore P A & H Society Inc (Judge was Miss Bev Daines (NSW))
  • 24-Jan-15 Reserve Challenge Bitch & Best Junior in Breed
    Won at Lake George & Wamboin Dist KC (Judge was Miss Marilyn Hoy (NSW))
  • 23-Jan-15 Reserve Challenge Bitch & Best Junior in Breed
    Won at Lake George & Wamboin Dist KC (Judge was Miss Deirdre Crofts (NSW))
  • 16-Nov-14 Best Puppy in Breed
    Won at Young & District ABKC (Judge was Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD))
  • 8-Nov-14 Res Challenge Bitch & Best Puppy in Breed
    Won at Holbrook Show Society (Judge was Mr Wayne Douglas (VIC))
  • 2-Nov-14 Res Challenge Bitch & Best Puppy in Breed
    Won at Albury & Border Kennel Club Inc (Judge was Mrs Robyn Nagle (NSW))
  • 1-Nov-14 Res Challenge Bitch & Best Puppy in Breed
    Won at Albury Show Society Inc (Judge was Mrs Dianne Besoff JP (NSW))
  • 25-Oct-14 Challenge Bitch & Best Minor Puppy in Breed
    Won at Wellington Valley Kennel Club (NSW) (Judge was Mrs Helen Weil (QLD))
  • 24-Oct-14 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Puppy in Group
    Won at Wellington Valley Kennel Club (NSW) (Judge was Mr Anton Weil (QLD))
  • 10-Oct-14 Challenge Bitch & Best Minor Puppy in Breed
    Won at Bethungra & Illabo District Kennel Club (Judge was Mrs Patricia Hall (NSW))
  • 5-Oct-14 Res Challenge Bitch & Best Minor Puppy in Breed
    Won at Coolamon Ganmain Kennel Club Inc (Judge was Mr Lynn Butler (NSW))
  • 4-Oct-14 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at Culcairn Show Society (Judge was Miss L Corbett (NSW) - Breed Specialist)
  • 28-Sep-14 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at Lockhart A & P Society (Judge was Mrs Megan Markotany (VIC))
  • 4-Sep-14 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at West Wylong Kennel Club (Judge was Mr William Ranie (ACT))
  • 3-Sep-14 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at West Wylong Show Society Inc (Judge was Mrs Patrice Johansen (QLD))
  • 2-Sep-14 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at West Wylong Kennel Club (Judge was Mrs Barbara Doyle (VIC))
  • 24-Aug-14 Res Challenge Bitch & Best Minor Puppy in Group
    Won at Coolamon Ganmain Kennel Club Inc (Judge was Mr Stephen (Steve) Schwerdt (SA))
  • 23-Aug-14 Res Challenge Bitch & Best Minor Puppy in Group
    Won at Ganmain Show Society (Judge was Mr Robert A Cleland (SA))
  • 22-Aug-14 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at Coolamon Ganmain Kennel Club Inc (Judge was Mr John Lewington (SA))
  • 26-Jul-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Harden Murrumburrah Kennel Club Inc (Judge was Mr Geoffrey Maudlen (SA))
  • 20-Jul-14 3rd Place Baby Puppy Bitch
    Won at The North of the Harbour ABKC (Judge was Mrs S Kelveri-Phillipou (Cyprus))
  • 13-Jul-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Bungendore & Palerang District All Breed (Judge was Ms Kerryn Harvey (SA))
  • 12-Jul-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Bungendore & Palerang District All Breed (Judge was Ms Tania Kirkland (VIC))
  • 6-Jul-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Dogs ACT Fundraiser (Judge was Ms Kaye McGhie (QLD))
  • 5-Jul-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Dogs ACT Fundraiser (Judge was Ms Donna Puttock (ACT))
  • 29-Jun-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Dogs NSW Southern Region (Judge was Mrs J Ireland (QLD))
  • 28-Jun-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Dogs NSW Southern Region (Judge was Mr J Connell (Tas))
  • 27-Jun-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Dogs NSW Southern Region (Judge was Mr I Hinde (Vic))
  • 17-May-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Temora & District All Breeds Kennel Club (Judge was Mr C Phillips (VIC))
  • 17-May-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Temora & District All Breeds Kennel Club (Judge was Ms S Lancaster (NSW))
  • 16-May-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Temora & District All Breeds Kennel Club (Judge was Mr Graham Cruse (NSW))
  • 16-May-14 Best Baby Puppy In Breed
    Won at Southwest Slopes All Breeds Kennel Club (Judge was Mr E Hardwicke (NSW))

 

Healh Test Results
HEART TESTS

Auscultation: To be completed after 12 months
ARVC Gene Test: Negative (CC) via parentage
Holters: To be completed after 12 months

DEGENGERATIVE MYELOPATHY

Gene Test - Clear (DMN) via parentage

THYROID PANEL

TBA

No known Cardiomyopathy or Hip Problems in lines

 



Contact Details
Janet Halliday
Riverina Region, NSW, NSW, Australia
Phone : 02 6927 1541
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies