BOXBERRY BOXERS                 


                                                   

 


MPIS, PIS Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car DMN
"Widdle"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge
Widdle is one of the newest Boxberry family members, along with her litter brother Piddle, both of which are natural bobtails.

Widdle is going really well in the ring to date, having won many sweekstakes & class in show awards gaining her championship at 7 months & 3 weeks of age we think she has a bright future ahead.

Her photos are at 6 & 8 months, they will be updated as she grows


Pedigree for MPIS, PIS Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car DMN
Breed : Boxer Bred by : Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman
Sex : Bitch Owned by : Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman
Date of Birth : 8-Feb-17 Handled by : Janet
Call Name : Widdle Available for stud : N/A
Sire : Bernivia Bronson Baratheon S: BISS Aust Ch Tonup Infinite Happiness S: BIS Aust Ch Oliviero Del Colle Dell 'Infinito (Imp Italy)
D: Aust Ch Tonup Blissfull Innocence
D: Bernivia Porcha Rose S: Ch Casqueen Gigolo
D: Tonup Remembering Roxanne
Dam : Boxberry Cast Away HT0 DMN S: MBISS, MRUBISS MRUBIS Aust Supreme Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) SOM HT1 CC DMN S: Boxania Summer Lighning At Surfstone HT0
D: Rennlou Bewitched
D: Aust Ch Boxberry About Last Night HT0 AC S: Boxberry St Elmos Fire HT0 CC
D: Aust Ch Boxberry Wish Upona Star HT0 AC


Recent Show Results

  • 6-Oct-17 Reserve Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at Yarrawonga A H & P Society Inc (Judge was Mr Roger Bridgford (VIC))
  • 2-Oct-17 3rd Place 6-12 Sweepstakes
    Won at Walbundrie Show Society Inc (Judge was Mrs Elaine Knox (NSW))
  • 2-Oct-17 Challenge Bitch, Best of Breed & Best Puppy in Group - NEW CHAMPION
    Won at Walbundrie Show Society Inc (Judge was Mrs Elaine Knox (NSW))
  • 30-Sep-17 2nd Place 6-12 Sweepstakes
    Won at Culcairn P A H & I Society (Judge was Mrs Robyn Williams (NSW))
  • 30-Sep-17 Challenge Bitch, Best of Breed & Best Puppy in Group
    Won at Culcairn P A H & I Society (Judge was Mrs Robyn Williams (NSW))
  • 24-Sep-17 3rd Place 6-12 Sweepstakes
    Won at Lockhart Show Society (Judge was Mrs Nellie Abela (NSW))
  • 24-Sep-17 Challenge Bitch, Best of Breed & Best Puppy in Group
    Won at Lockhart Show Society (Judge was Mrs Nellie Abela (NSW))
  • 16-Sep-17 3rd Place Puppy Bitch
    Won at Western Districts Boxer Club of NSW (Judge was Mr Eng-Hong Teoh (Singapore))
  • 10-Sep-17 1st Place 6-12 months Sweepstakes
    Won at Bethungra & Illabo District Kennel Club (Judge was Mrs Helen Beasley (NSW))
  • 10-Sep-17 Challenge Bitch, Best of Breed & Best Puppy in Group
    Won at Bethungra & Illabo District Kennel Club (Judge was Mrs Helen Beasley (NSW))
  • 9-Sep-17 1st Place 6-12 months Sweepstakes
    Won at Murrumburrah Harden Show Society (NSW) (Judge was Mr William Ranie (ACT))
  • 9-Sep-17 Challenge Bitch, RUBOB, Best Puppy in Group & BEST PUPPY IN SHOW
    Won at Murrumburrah Harden Show Society (NSW) (Judge was Mr William Ranie (ACT))
  • 7-Sep-17 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Minor Puppy in Group
    Won at West Wyalong Kennel Club (Judge was Mr Myron Arthur (NSW))
  • 6-Sep-17 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Minor Puppy in Group
    Won at West Wyalong Show Society Inc (Judge was Mr Jim Black (ACT))
  • 5-Sep-17 Challenge Bitch, RUBOB, Best Minor Puppy in Group & BEST MINOR PUPPY IN SHOW
    Won at West Wyalong Kennel Club (Judge was Mrs June Weston (ACT), Mr Myron Arthur ()
  • 3-Sep-17 Best Puppy in Breed
    Won at Wagga Wagga Show Society (Judge was Mrs Susan Brown (NSW))
  • 2-Sep-17 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Minor Puppy in Group
    Won at Manildra P & A Association Inc (Judge was Mrs Sandra McMahon (NSW))
  • 1-Sep-17 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Minor Puppy in Group
    Won at Grenfell P A H & I Association Inc (Judge was Mrs Patricia Hall (NSW))
  • 28-Aug-17 Resserve Challenge Bitch& Best Minor Puppy in Breed
    Won at Parkes P A & H Association (Judge was Mrs Joan Bray (NSW))
  • 27-Aug-17 Reserve Challenge Bitch, Best Minor Puppy in Group & BEST MINOR PUPPY IN SHOW
    Won at Wentworth Ladies Kennel Club (Judge was Miss Marilyn Hoy (NSW))
  • 26-Aug-17 Reserve Challenge Bitch, Best Minor Puppy in Group & BEST MINOR PUPPY IN SHOW
    Won at Wentworth Show Society Inc (Judge was Miss Jan Seary (NSW))
  • 23-Aug-17 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at Peak Hill P A & H Association Inc (Judge was Ms Sharon Hannigan (NSW))
  • 20-Aug-17 Reserve Challenge Bitch & Best Minor Puppy in Group
    Won at Coolamon Ganmain Kennel Club (Judge was Prof Brian Corbitt (NSW))
  • 19-Aug-17 3rd Place Minor Puppy Bitch
    Won at Boxer Association of Victoria Inc (Judge was Mrs E (Betty) Parker (New Zealand))
  • 18-Aug-17 Challenge Bitch, Best of Breed & Best Minor Puppy in Group
    Won at Coolamon Ganmain Kennel Club (Judge was Mrs Stephanie Rickard (VIC))
  • 15-Aug-17 Best Minor Puppy in Breed
    Won at Tullamore Kennel Club (Judge was Mrs Kerry Cannon (NSW))
  • 14-Aug-17 Best Minor Puppy in Breed
    Won at Tullamore Kennel Club (Judge was Mr Douglas Bowe (WA))
  • 13-Aug-17 Reserve Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at Tullamore Kennel Club (Judge was Mrs Sally Baxter (WA))
  • 12-Aug-17 Challenge Bitch & Runner Up Best of Breed
    Won at Tullamore P A & H Association (Judge was Mrs Valma Morrow (NSW))
  • 6-Aug-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Wagga Wagga All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs Glenda Cook (VIC))
  • 5-Aug-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Wagga Wagga All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs Doreen Duffin (VIC))
  • 4-Aug-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Wagga Wagga All Breeds Kennel Club (Judge was Mr Arthur Fry (VIC))
  • 30-Jul-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Harden Murrumburrah Kennel Club Inc (Judge was Mrs Kim Haddon (QLD))
  • 29-Jul-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Harden Murrumburrah Kennel Club Inc (Judge was Miss Erin Brown (QLD))
  • 28-Jul-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Harden Murrumburrah Kennel Club Inc (Judge was Mrs Helen Weil (QLD))
  • 16-Jul-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Bungendore & Palerang District All Breed (Judge was Mrs Wendy Baker (SA))
  • 15-Jul-17 1st Place Baby Puppy Bitch
    Won at Bungendore & Palerang District All Breed (Judge was Mr Ted Kerley (SA) )
  • 14-Jul-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Bungendore & Palerang District All Breed (Judge was Mr Douglas Bowe (WA))
  • 9-Jul-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Epic - Advance Dog Sports Extravaganza (Judge was Ms R Fourie (South Africa) )
  • 8-Jul-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Epic - Advance Dog Sports Extravaganza (Judge was Mr Geoff Whitfield (New Zealand) )
  • 8-Jul-17 3rd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Dogs ACT Utility Group Specialty (Judge was Ms M Shiboleth (Israel))
  • 7-Jul-17 3rd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Epic - Advance Dog Sports Extravaganza (Judge was Mr S Helgesen (Norway))
  • 7-Jul-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Dogs ACT Utility Group Specialty (Judge was Mr Gutenberg Soares (Brazil)  )
  • 25-Jun-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Dogs NSW Southern Region Country Classic (Judge was Mr K Itoi (JPN) )
  • 24-Jun-17 3rd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Dogs NSW Southern Region Country Classic (Judge was Mrs E Kuleshova (Russia) )
  • 23-Jun-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Dogs NSW Southern Region Country Classic (Judge was Ms Kateryna Pereguda (Ukraine) )
  • 4-Jun-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr John Stanton (New Zealand))
  • 3-Jun-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr Les Bradney (NSW))
  • 2-Jun-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs Susan Shrigley (TAS))
  • 28-May-17 1st Place Baby Puppy Bitch
    Won at Ku-Ring-Gai Kennel Club (Judge was Mrs Lorene Cantarella (NSW))
  • 27-May-17 3rd Place 3-6 Sweepstakes
    Won at Ku-Ring-Gai Kennel Club (Judge was Miss Kerrie Reeder (NSW))
  • 27-May-17 2nd Place Baby Puppy Bitch
    Won at Ku-Ring-Gai Kennel Club (Judge was Mr Graham Kerr (QLD))
  • 20-May-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Temora & District All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs Helen Hill (VIC))
  • 20-May-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at South West Slopes All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs Marlene Martin (VIC))
  • 19-May-17 Best Baby Puppy in Group
    Won at Temora & District All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs Melissa Burton (NSW))
  • 19-May-17 Best Baby Puppy in Group
    Won at South West Slopes All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs Sue Davis (NSW))
  • 14-May-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Bathurst & District Kennel Club (Judge was Mr Andi Hudono (Indonesia))
  • 13-May-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Bathurst & District Kennel Club (Judge was Dr Eugeny Kuplyauskas (Russia))
  • 12-May-17 Best Baby Puppy in Breed
    Won at Bathurst & District Kennel Club (Judge was Mrs O Gagney (Canada))

 

Healh Test Results
HEART TESTS

Auscultation: To be completed after 12 months
ARVC Gene Test: TBA
Holters: To be completed after 12 months

DEGENGERATIVE MYELOPATHY

Gene Test - Clear (DMN)

THYROID PANEL

To be completed after 12 months


No known Hip Problems in lines

 



Contact Details
Janet Halliday
Riverina Region, NSW, NSW, Australia
Phone : 02 6927 1541
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies